Versek videókon – XXXI. Madách-Mikszáth vers-és prózamondó verseny


Amikor 2020 tavaszán a világ átállt egy addig ismeretlen, új létezési formára, már sejteni lehetett, hogy a harminc éven át személyes jelenléttel megtartott Madách-Mikszáth vers-és prózamondó versenyünket is rendhagyó formában kell majd megrendeznünk.

Sejtésünk beigazolódott. A pályázati kiírásunkban már azt kellett megfogalmaznunk, hogy ezúttal videók formájában várjuk a versmondásokat. Tudtuk, hogy ez nem fogja ugyanazt az élményt nyújtani, mint a személyes versmondások, de nem szerettük volna teljesen elhagyni az idei versenyt. Úgy gondoltuk, hogy a versek szeretete, a versmondás nyújtotta intellektuális és lelki öröm talán így is megvalósul majd- versmondóknak és a nézőknek egyaránt.

Ez a sejtésünk is beigazolódott. A verselők minden bizonnyal ezúttal sem csak a versengés miatt kapcsolták be kamerájukat és mondták el, vették fel videóra a választott verseket, és a versenyről készült videóösszeállításunk is talán kárpótolni tudja a költészetet kedvelő közönséget.

Pillanatkép a tavalyi, XXX. verseny gálaestjéről. Idén sajnos üres maradt ez a színpad.

A verseny egyik legnehezebb része a zsűrizés lebonyolítása volt, hiszen ezúttal nem személyesen, hanem a technika segítségével lehetett csak lebonyolítani az értékelést. Ezúton ismét köszönjük a zsűri tagjainak, hogy vállalták a feladatot és a Meet lehetőségeit kihasználva “személyesen” is egyeztettek a díjakról.

A zsűri tagjai voltak:
Dr. Lutter Imre, a Magyar Versmondók Egyesületének elnöke

Matyók Annamária, előadóművész ( Pécs)

Nagy András, az egri Gárdonyi Géza Színház színművésze

Döntésük értelmében a következő eredmény született:

– Első helyezést ért el Molnár Tibor, a Rimaszombati Kereskedelmi Akadémia tanulója. Felkészítő tanára Kovács Ildikó.

-Második helyezést ért el Seres Dorka Eszter, a zilahi Sylvania Főgimnázium diákja. Felkészítő tanára Szabó Katalin.

– Harmadik helyezést ért el Tőkés Imre, a Kisvárdai SZC Ady Endre Középiskola és Kollégium tanulója Csengerből.
Felkészítő tanára Dr. Baloghné Tóth Natália.

– A legjobb Nógrád megyei versenyző: Tóth Alexandra, a NMSZC Mikszáth Kálmán Technikum és Szakképző Iskola tanulója.
Felkészítő tanára Nagy Anikó.

– A határon túli versenyzők különdíjában részesül Brindzák Rebeka, a Rimaszombati Kereskedelmi Akadémia tanulója.
Felkészítő tanára Kovács Ildikó.

– A magyarul legszebben beszélő versmondó Deák Borbála, a Kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégium tanulója.
Felkészítő tanára Tari Istvánné.

– A legjobb versválasztásért járó díjat Oláh Kevin, a NMSZC Mikszáth Kálmán Technikum és Szakképző Iskola diákja kapta.
Felkészítő tanára Nagy Anikó.

– A zsűri különdíját kapta Papp Viktória, a Kisvárdai SZC Ady Endre Középiskola és Kollégium tanulója Csengerből.
Felkészítő tanára Török Ágnes.

A rendező iskola különdíjában részesült Bántó Koppány, a zilahi Sylvania Főgimnázium tanulója (felkészítő tanára Szabó Katalin)

Imre Viktória, a NMSZC Szondi György Technikuma és Szakképző Iskolája
(felkészítő tanára Görgey Melinda)

és Danyi Bianka, a NMSZC Mikszáth Kálmán Technikum és Szakképző Iskola diákja (felkészítő tanára Nagy Anikó)

Molnár Tibor, a Rimaszombati Kereskedelmi Akadémia 9. osztályos diákja, a verseny első helyezettje
Pillanatkép a tavalyi versenyről. Mosolygós arcok, jövőre talán újra együtt…


A program keretében versklip-készítő versenyt is meghirdettünk. A versklip még viszonylag új, ám egyre népszerűbb műfaj, modern korunk egyik “terméke”. Örömünkre szolgált, hogy erre a pályázatunkra is érkeztek színvonalas, egyedi alkotások.

A beérkezett pályamunkákat iskolánk humán munkaközösségének tagjai bírálták el.

Döntésük értelmében első helyezést ért el Fábián Virág, a NMSZC Szent-Györgyi Albert Technikumának diákja. Felkészítő tanára Pásztor Sándorné.

Második helyezett lett Mák Csenge, a zilahi Sylvania Főgimnázium tanulója. Felkészítő tanára Szabó Katalin.


A program keretében a már hagyományosnak számító képzőművészeti pályázatunkat is meghirdettük. Ennek keretében a művészpalántáknak Babits Mihály: Messze, messze című verséhez kellett illusztrációt készíteniük.

A beérkezett pályamunkákat iskolánk humán munkaközösségének tagjai bírálták el. Döntésük értelmében első helyezést ért el Szolik Emília, a NMSZC Szent-Györgyi Albert Technikumának diákja. Felkészítő tanára Mics Sylvia.

Második helyezést ért el a rimaszombati Kereskedelmi Akadémia tanulója, Máté Klaudia Olaszhon c. alkotása. Ő különdíjban is részesül az egész verset megjelenítő rajzciklusáért. Felkészítő tanára Kovács Ildikó.

Harmadik helyezést ért el Virág Tünde, a NMSZC Szent-Györgyi Albert Technikumának diákja.
Felkészítő tanára Major Krisztina.

Szolik Emília rajza


Minden résztvevőnek és díjazottnak szívből gratulálunk!


Tájékoztatjuk Önöket, hogy a versenyről készült videóösszeállítást külön cikkben tesszük közzé. Ebben megtekinthetőek lesznek a versenyre beérkezett versmondások, versklipek és képzőművészeti alkotások, valamint a zsűri tagjainak értékelése.

Köszönjük mindenkinek a részvételt! Reméljük, a következő, XXXII. versenyen már személyesen találkozhatunk és adhatjuk át magunkat a versmondás semmihez sem hasonlítható élményének!

Összeállította: Bellér Annamária

A cikk, illetve a cikkben szereplő információk közzététele az iskola vezetőségének előzetes engedélyéhez kötött.