Gloria Victis-2019

A Rákóczi Szövetség meghívására Balassagyarmat három iskolájának diákjai és tanárai vettek részt a Gloria Victis rendezvényen.

Mintegy ötvenen utaztuk a fővárosba a Balassi Bálint Gimnázium és a Szent Imre Katolikus Gimnázium diákjaival együtt, ahol az ’56-os forradalom évfordulója alkalmából szervezett emlékünnepségen vettünk részt. A program dunai sétahajózással kezdődött. A háromórás kirándulás alatt a folyó közepéről nézve láthattuk a város nevezetességeit az idegenvezető részletes ismertetése mellett. A többszintes hajón mintegy 500 kárpát-medencei magyar diák és tanár utazott. Hajónk a Műegyetemnél kötött ki, ahol a kivetítőkön keresztül csatlakoztunk ünnepi megemlékezéshez. Ezután következett a nap talán legjobban várt és leglátványosabb programja, a fáklyás felvonulás. A beszámolók alapján 3000 fő sétált végig zászlókkal, lángoló fáklyákkal a rakparton a Bem térig. Itt koszorúzásra, illetve a Csík Zenekar koncertjére került sor. Ezután a MOM Sportközpontba folytatódott a program. Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke köszöntötte a jelenlévőket, majd következett a záróprogram, a Bagossy Brothers Company koncertje. Fáradtan, de élményekkel gazdagon érkeztünk meg éjfél előtt pár perccel Balassagyarmatra.